„Dla dorosłych zabawa to strata czasu i dlatego ignorują oni fakt, że zabawa jest nieodłączną częścią dzieciństwa”.

A. S. Neill


ANIMACJA

Powtarzając za Aleksandrem Sutherlandem Neillem, twórcą pierwszej wolnej szkoły — Sumerhill, głęboko wierzymy, że dzieci potrzebują swobody w rządzeniu swoim życiem.
Wierzymy, że wyrażanie własnej opinii i podejmowanie decyzji to umiejętności, które powinny być rozwijane od dziecka. Również w tym, czego chcą się uczyć. Jakie pasje i zainteresowania rozwijać.
Polski system edukacji nie daje dzieciom takiej wolności.
Chcąc osłodzić dzieciom gorzką pigułkę, jaką jest wymuszona nauka podstawy programowej, przywołujemy na pomoc radość i zabawę.
Poniżej prezentujemy animatorów.
Każdy z nich w zabawny sposób umożliwi dzieciom przyswojenie wiedzy, która sprawdzana jest na egzaminach państwowych.

ANIMATORZY

,EKSPERYMENTY

Profesor Labry

Profesor Labry jest osobą, dla której eksperymenty i wybuchy są drugą naturą. Zachowuje się całkiem normalnie. Jego ekscentryczny wygląd podkreśla jego wyjątkowość. W chwilach, gdy wychodzą mu skomplikowane doświadczenia, garbi się i zaciera ręce, mówiąc: "Excellent!” Odkrywa przed dziećmi świat istniejący w probówkach.

,ROZPOZNAWANIE ROŚLIN

Panna Violetta

Panna Violetta, co chwilę spogląda przez lupę, analizując wszelkie rośliny, które napotka na swojej drodze. Ma miły i piękny uśmiech. Gdy wychodzi na zewnątrz i staje w promieniach słońca, sprawia wrażenie, że sama zamieniła się w piękny, kolorowy kwiat. Pokazuje dzieciom jak wysiewać nasiona, opowiada, które rośliny są pyszne i soczyste, a których lepiej nie dotykać. Plecie wianki z kwiatów i zakłada je na głowy.

SZTUKA

Mimi

Mimi to prawdziwa perfekcjonistka. Prowadzi dzieci w świat sztuki. Wypowiada się dość szybko i energicznie. Cały czas macha pędzlem starając się domalować wszelkie niedociągnięcia. Wyjątkowo kreatywna. Zaprasza dzieci do świata sztuki.

GAWĘDZIARSTWO

Babuszka Wasylisa

Babuszka Wasylisa snuje dzieciom opowieści. Ma przygarbiony chód i stęka, że strzyka ją w krzyżu. Zawsze wraca do dzieci z jednej ze swych dalekich podróży (z mroźnej Syberii, odległej Alaski) i musi przy ognisku i ciepłej herbatce ogrzać swoje zziębnięte kości. Mówi, przeciągając sylaby z lekkim rosyjskim akcentem i starczym głosem.

OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI

Cleo

Cleo pokazuje dzieciom jak opiekować się zwierzętami. Wierzy w to, że najłatwiej nawiązać z nimi kontakt, będąc jednym z nich, dlatego przeistoczyła się w kota. Czasami chodzi normalnie jak człowiek, choć z zachowaniem kociej gracji, a czasem niczym kot przemyka na czterech łapach.

JĘZYK TAJEMNY

Gentleman Dubois

Gentleman Dubois jest urodzonym poliglotą, dlatego uczy dzieci języków obcych. Chodzi śmiesznie, kołysząc się na boki i postukując laską. Często przeciera palcami swoje wąsiki i poprawia melonik. W chwilach uniesienia krzyczy basowym głosem „Karramba!”

GENIUSZ ARYTMETYCZNY

Profesor Leibznisch

Profesor Leibznisch ma głowę nie od parady. Żadne, nawet najbardziej skomplikowane obliczenia matematyczne mu niestraszne. Chodzi bardzo szybko i cały czas znajduje się w ruchu. Mówi również szybko i energicznie zwracając się do dzieci słowami: "Moi mózgowcy". Gdy czuje się czymś szczególnie podekscytowany, zaczyna szarpać włosy na boki i kręcić się w kółko. Pod jego opieką nasi podopieczni przeistaczają się w prawdziwych Einsteinów.

KARTOGRAFIA

Pani Grapho

Pani Grapho zgłębia zapisy starych map. Chodzi zamaszystym krokiem, machając mocno rękoma zgiętymi w łokciach. Od czasu do czasu wyciąga z torby zwinięta mapę i puka się nią w kapelusz, spoglądając znaczącym wzrokiem. Pokazuje dzieciom, w jaki sposób odnaleźć się, gdyby zgubiły się w dżungli.

AKROBATYKA

Panna Pompelinione

Panna Pompelinione zachęca dzieci do ciągłego ruchu i utrzymywania sprawności fizycznej. Biega w przezabawny sposób, podnosząc wysoko kolana. Podskakuje, robi obroty rąk. Często żongluje piłeczkami. Nadzwyczaj wesoła i radosna.

SZACOWANIE

Profesor Długościon

Profesor Długościon jest miłym, starszym człowiekiem. Wydaje się całkiem normalny, gdyby nie fakt, że w trakcie rozmowy, nie zwracając uwagi na nic i na nikogo wszystko kompulsywnie mierzy. Obwód drzewa, długość ogonka liściowego, cudzy nos... Potrafi świetnie liczyć również pieniądze, do czego zachęca naszych najmłodszych.

ZWINNE PALCE

Mr. Hooch

Mr. Hooch jest prawdziwym iluzjonistą. Porusza się mocno wyprostowany, z klasą, bez gwałtownych ruchów, jakby wtapiając się w tło. Mówi bardzo spokojnie, dość cicho, a jednocześnie stanowczo, z pełnym opanowaniem. Robi przez to przerwy między poszczególnymi wyrazami. Diametralnie zmienia się jego osobowość, gdy zaczyna robić pokaz. Jego głos staje się wówczas donośny i pewny, jak bywa to w każdym cyrkowym show. Dzięki niemu dzieci usprawniają małą motorykę rąk.

ZACZYTYWANIE

Pani Literka

Panna Literka ma kojący głos, dystyngowany, a jednocześnie ciepły sposób bycia. Poprawna dykcja i wymowa to jej atuty. Kocha wszystkie dzieci, którym często czyta, intonując głosy.

MEDYTACJA

Wenus

Wenus jest spokojna i wyciszona. Mocno wsłuchana w siebie i we wszechświat. Zdaje się tworzyć z nim jedność. Umacnia w dzieciach poczucie bycia tu i teraz.

KALIGRAFIA

Panna Perliczka

Panna Perliczka mówi lekko podniesionym, nieco piskliwym głosem. Chodzi szybkimi, małymi kroczkami. Śmiesznie macha na boki głową i pisze w zamaszysty sposób. Co chwilę śmieje się "hi hi hi" na zakończenie swoich wypowiedzi. Razem ze swoimi kolorowymi piórami, prawdziwie inspiruje dzieci do doskonalenia sztuki kaligrafii.

ZAPASY

Mr. Rock

Mr. Rock to silny i opanowany trener zapasów.
Małomówny. Robi swoją robotę, bo za to mu płacą. Gdy zachodzi taka potrzeba, świetnie dopinguje swoich zawodników.

MUZYKALNOŚĆ

Panna Ladorie

Panna Ladorie umuzykalnia dzieci.
To klasyka i styl w jednym. Porusza się z niezwykłym wdziękiem i gracją. Gdy mówi słychać charakterystyczne „r”, które znika natychmiast, gdy nuci lub śpiewa, odpowiadając na pytania swoich wychowanków.

ETYKIETA

Princessa Aurelia

Princessa Aurelia jest bardzo dystyngowana. Mówi o tym cała postawa jej ciała i sposób mówienia. W charakterystyczny sposób gestykuluje dłońmi. Niczym królowa angielska siada subtelnie, zakładając nogę na nogę. Pokazuje milusińskim świat dobrego wychowania.

PODRÓŻE W CZASIE

Apollonia

Apollonia jak na mieszkankę Aten przystało, wie wszystko o starożytnej Grecji. Posiada zaczarowany rydwan, który podarowała jej sama Atena. Zabiera do niego dzieci, z którymi wspólnie podróżują w czasie i przestrzeni.

Skip to content